Tajemnice snu logo

Sennik Kolor

Siedem kolorów tęczy odpowiada siedmiu nutom muzycznym, siedmiu niebom, siedmiu planetom tradycyjnej astrologii, siedmiu dniom tygodnia.

Określa też cztery żywioły:

Czerwony i pomarańczowy - ogień.

Żółty lub biały - powietrze.

Zielony - odpowiada wodzie.

Brązowy i czarny - ziemia.

Niebieski jako symbol przestrzenny przedstawia pion.

Błękit to kolor nieba. Przyćmiony błękit to kolor podstawy firmamentu. Czerwień to kolor poziomu, kierunku horyzontalnego.

Wschód to kolor różowy, a ciemna czerwień odnosi się do Zachodu. Czerń jest symbolem czasu. Biel jest ponadczasowa. Czerń w połączeniu z bielą mówi o elementach pozytywnych i negatywnych, o dwoistości w każdej istocie.

Czerń to świat początków, zarodek wszelkiego życia, reprezentująca ciemność. Tworzy przejściowe fazy rozwoju prowadzące do coraz silniejszej jasności, aż do bieli narodzin.

u Indian z prerii - czerwony: zachód; niebieski: północ; zielony: wschód; żółty: południe.

W ezoteryce siedem kolorów pryzmatu słonecznego łączy nas z siedmioma duchami światła i ze źródłem kosmicznej energii.

CZERWONY - łączy nas z duchem witalności, daje energię, wolę i waleczność.

CZERWONY to kolor ognia, ognistego ducha, namiętności. Przypisuje się ten kolor planecie Mars. Czerwień nadaje waleczność, silną wolę, odwagę, może jednak oznaczać złość, nienawiść, okrucieństwo, masakrę i prowadzić do czynów morderczych. Mówi się, że diabeł jest czerwony. Czerwień w kolorze wina przynosi wiele smutku w miłości. W muzyce kolor ten łączy się z trąbką.

POMARAńCZOWY - łączy z duchem świętości, pomaga rozwinąć indywidualność, wspaniałomyślność, wiarę w siebie.

ŻÓŁTY łączy nas z duchem inteligencji, rozwija intuicję, esprit, zdolność oceny i boską miłość.

ŻÓŁTY to kolor przypisywany słońcu. Kolor Apollina. Wiąże się z inteligencją, intuicją, mądrością. Dlatego mówi się, że to kolor szczęśliwego natchnienia, dobrej rady. Zbyt jasny kolor żółty zapowiada rozczarowania, zdrady. Wschodzące słońce, nawet jeśli jest blade, ma wartość pozytywną, rozbudza sumienie, ożywia nowe możliwości. Czerwone słońce to wartość negatywna, podobnie jak słońce o zachodzie. Jego dźwięk kojarzy się z małą trąbką lub rogiem.

ZIELONY łączy nas z duchem wieczności, pozwala na nieustanne zaczynanie od początku przez stałe metamorfozy, toteż staje się duchem bogactwa tworzącym coraz to nową wewnętrzną wiosnę.

ZIELONY to kolor Wenus. To odnowa w przyrodzie. Przywraca duchowi życie poprzez liczne mutacje. To kolor nadziei, kolor odzyskanego zdrowia. Jasnozielony to kolor szczęśliwy i pozytywny, zbyt ciemny natomiast zapowiada degradację, a nawet rozpacz i może doprowadzić do szaleństwa.

NIEBIESKI łączy nas z duchem prawdy, daje chęć zdobycia wiedzy. Leczy płuca i uspokaja nerwy.

NIEBIESKI to kolor przypisywany Jowiszowi i Junonie. Kolor ducha inteligencji, lojalności, pogody, wierności i pokoju. W niebieskim, jasnym czy ciemnym, nie ma niczego negatywnego, chyba że ma czarne plamki. Niebieski wyraża nieświadomość i silne uduchowienie. Jego wibracje zbliżone są do wibracji fletu.

GRANATOWY łączy nas z duchem siły i rozwija zamiłowanie do życia duchowego, daje nam siłę wewnętrzną i waleczność.

FIOLETOWY łączy nas z duchem poświęcenia, chroni przed czarną magią, pozwala na bezpieczne rozdwojenie.

FIOLETOWY Przypisane mu bóstwo to Neptun. Jego muzyka to skrzypce, a dźwięk alt. Kolor umiarkowania, rezygnacji z zainteresowań światowych, z ziemskich ambicji. Fiolet zachęca do medytacji, miłości niewidzialnego; to kolor zdecydowanie mistyczny, przywołuje równowagę miedzy duchem a materią, zachęca do racjonalizowania przyjaźni, do rozsądnych wyborów w miłości.

BIAŁY natomiast, jako połączenie wszystkich kolorów, oznacza łaskę, mądrość, zwycięstwo. Uspokaja namiętności, przywraca spokój wewnętrzny wszystkim, którzy potrafią wykorzystywać energię kosmiczną. Może przywrócić pogodę ducha i wykorzenić obsesje.

BIAŁY skłania do dystansu i może oznaczać zarówno żałobę, jak szanse we wszystkich poczynaniach. Biel przypisuje się księżycowi i Dianie. To odbicie Absolutu. Błyszcząca, nieskalana biel zapowiada kontakt z najsilniejszą świetlistą energią, na podobieństwo słońca. Jest symbolem dziewictwa, czystości, sprawiedliwości, ale także triumfu i zwycięstwa. Wyblakła, brudna biel niesie negatywne wibracje astralne. Podobnie jak śnieg biały i zimny, na którego widok dostajemy dreszczy, może oznaczać ból i strapienie. Zdecydowanie szczęśliwe znaczenie ma śnieg miękki i puszysty, rozwiewany leciutkim wiaterkiem. Na ogół do wibracji bieli pasują instrumenty smyczkowe.

CZARNY to kolor Saturna. Zawsze jest to barwa rezygnacji, żałoby. Wszystko, co jest zabarwione na czarno, skłania do obojętności. Czarny przedmiot we śnie symbolizuje to, od czego powinieneś się oderwać w życiu. Czerń może być błyszcząca lub matowa, połyskliwa lub ołowiana. Błyszcząca zapowiada niebezpieczeństwo nadchodzące z zewnątrz; matowa - niebezpieczeństwo wewnętrzne, płynące od nas samych. Muzyka czerni odpowiada kotłom i bębnom.

SZARY wiąże się z Merkurym. Pociąga za sobą umiarkowaną rezygnację, złoty środek, cnotę, jest kolorem myśli i komunikowania się.

BR¡ZOWY Ciepłe i proste odcienie to kolory ziemi. Towarzyszy emocjom pogodnego i nieco prozaicznego życia. Przyjemne wibrację, zapowiedź egzystencji naturalnej, bez namiętności i ekstrawagancji. Na płaszczyźnie chromatycznej to kolor nieujawnionego, kolor ciemności w porównaniu ze światłem.

Wszystkie kolory przejrzyste, błyszczące reprezentują energie pochodzące ze świetlistego Niewidzialnego.

Wszystkie kolory matowe, przyćmione, z czarnymi plamkami biorą źródło w negatywnych siłach astralnych.

Kolory stanowią między wymiarowy język pomiędzy niewidzialnymi siłami a człowiekiem.

Zobacz również: