Tajemnice snu logo

Sennik Mity

Każdy rozpoznaje historię duszy w legendach, bajkach, historycznych wyczynach bogów i herosów. Nasza kultura, nasze wierzenia płynące z historii istot nadprzyrodzonych przyczyniają się do stworzenia punktu odniesienia dla ducha. Skłania nas to do odnalezienia sacrum ziemskiej wędrówki, jej racji bytu rozpatrywanej w sensie ewolucyjnym lub inwolucyjnym, negatywnym lub pozytywnym, zbawiennym lub nie. Każdy robi to zgodnie z własnym porywem, wolą, dyscypliną, pragnieniem współdziałania z niebiańskim światłem lub też idąc za głosem lenistwa, braku dyscypliny, gotowością współdziałania z siłami ciemnymi i piekielnymi, często zresztą w sposób zupełnie nieświadomy.

Mity mówią nam o świętym początku świata, stanowią nasze referencja w człowieku, stanowiącym replikę wszechświata, pierwotny bohater dąży do swego wyrazu, który osiąga przez walki, podboje, osobisty rozwój.

W mitologii greckiej:

Zeus jest wyobrażeniem polaryzacji sił, pragnień; jest ostateczną mocą rozkazującą pozostałym bogom.

Hermes to afirmacja inteligencji, uniwersalnego ducha.

Apollo to uosobienie artysty.

Hefajstos to afirmacja wielkiego kowala wszechświata, który wykuwa energie, wartości, siły, więzy.

Bohaterowie wojenni, zwycięscy lub przegrani, to każdy z nas. Należy przenieść się w czasy, kiedy bogowie uczyli ludzi początków każdej rzeczy i dokonywali inicjacji w trakcie epickich zmagań i zadać sobie pytanie, co to dla nas oznacza.

Mity współczesne, zrodzone w kinie i telewizji, z filmów, kreacji artystycznych, parodii teatralnych, muzyki operowej, z rzeźb czy obrazów, również stanowią formy wyrazu współczesnej duszy.

Bohaterowie i bohaterki filmów telewizyjnych i teatru są także tymi, w których odnajdujemy projekcję nas samych. Stymulują one ducha do wysiłku lub do inwolucyjnej łatwizny, bo sam podziw wystarczy za stawanie się.

Zobacz również: