Tajemnice snu logo

Sennik Ojciec

Reprezentuje dojrzałość umysłową, którą należy osiągnąć, wewnętrznego bohatera. Reprezentuje władzę, autorytet, miłość, ideał, męża. Ojciec jest aktywną siłą, instynktem dominacji i nadaje poczucie najwyższej, transcendencji.

pozbycie się ojca - to jakby jego ponowne urodziny i przejęcie go do własnego "ja".

mieć wewnętrznego ojca - to śmierć i odrodzenie.

mieć dostęp do transcendencji swego ojca - wyjść poza potrzebę ojcowskiej opieki, akceptować wsparcie, nie nadużywając go. To znaczy umieć zaakceptować samotność, by wykiełkowało z niej poczucie autonomii, które daje prawdziwą zdolność kochania, bez lęku ani zachłanności. To osiągnąć zdolność zniszczenia w sobie czerni, cieni odziedziczonych po instynktach pierwszego człowieka.

W walce o osiągnięcie dojrzałości ojciec może pojawić się w snach jako pierwiastek męski i aktywny. W każdej jednostce współżyje podwójny aspekt ojca: negatywny i pozytywny. We śnie ojciec negatywny prowadzi nas do autorytaryzmu, destrukcji, psychicznej kastracji, do narzucania gnębiących przepisów i praw. Inny aspekt ojca, pozytywny, pozwala nam odkryć prawdziwą indywidualność, która promienieje jak słońce i ma wpływ na przyszłość, przyjmując od świata to, co potrzebne do rozwoju.

Symbole pierwiastka męskiego i ojcowskiego to przede wszystkim bohaterowie słoneczni: słońce, ogień, niebo, lew, wąż, smok, ptak, broń i wszystko o wydłużonym kształcie: linga, fallus, to, co reprezentuje aktywność, w porównaniu z matką: ojciec jest silniejszym symbolem szczęścia i rozdziela więcej energii, jest to miłość głębsza i bardziej satysfakcjonująca.

kiedy śni się ojciec bez względu na to, czy żyje, czy nie - to obraz prawdziwych związków z nim, zależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

Ojciec we śnie może oznaczać uczucia, jakie żywimy do męża lub żony, bo ojciec jest często symbolem małżeństwa.

widzieć go płonącego lub cierpiącego - zapowiedź zawodów uczuciowych.

widzieć go w doskonałej formie - to znaczy, że miłość obdarzy nas taką żywotnością jak słońce.

Dla kobiety: ojciec reprezentuje męża lub wolnego mężczyznę, a matka - kochanka.

Zobacz również: