Tajemnice snu logo

Sennik Pan

Grecki bożek, brodaty, zręczny, z dwoma rogami na czole, obdarzony zwierzęcą przebiegłością. Opiekun pasterzy i stad. Ukrywał się w krzakach, czatując na nimfy, aby zaspokoić swoje niezmordowane apetyty seksualne.

Matka zaraz po urodzeniu odrzuciła potworne niemowlę, ale ojciec, Hermes, zawinął je w skórę zająca, zaniósł na Olimp i ulokował w pobliżu Zeusa. Dziecku dano imię Pan.

Reprezentuje seksualność. Z biegiem czasu jego obecność dostarczała wszystkim przyjemności. Legenda z czasów Augusta mówi, że tajemnicze głosy oznajmiły żeglarzowi o śmierci Wielkiego Pana. Jego imię po grecku oznacza "wszystko" i zawsze był twórcą upajających namiętności. Całość, uniwersalna całość i składające się na nią pragnienie rozkoszy i prokreacyjnej energii seksualnej jest w każdej jednostce, śmierć Wielkiego Pana to krzyk moralnego oczyszczenia.

Śmierć Pana we śnie jest pomyślna dla śniącego, pod warunkiem że zrezygnuje z hipokryzji i korupcji, z tego, co tak często społeczeństwo sekretnie podziwia w występku.

Śmierć Wielkiego Pana zapowiada koniec epoki zaraźliwego zepsucia, a we śnie jest zachętą do wyjścia ze stanu upadku moralności.

Zobacz również: