Tajemnice snu logo

Sennik Pociąg

Pociąg jest dla wyobraźni powrotem do dyliżansu i konia. Zapowiada zmianę miejsca, podróże. Pociąg jest także obrazem życia społecznego, przeznaczeniem, w które jesteśmy wplątani: związki uczuciowe, trasa psychologiczna. Możliwości nowego ukierunkowania życia wewnętrznego.

spóźnić się i nie zdążyć na pociąg - oznacza, że nie możesz przyjąć nowej sytuacji emocjonalnej, materialnej lub zawodowej z powodu nieumiejętności, obojętności, zaniedbania, zamieszania lub kompleksu impotencji, niższości i poczucia winy. Nie potrafisz porzucić rutyny w sposobie myślenia z powodu nieuświadomionych stereotypów, które utrudniają osobisty rozwój.

zawiadowca stacji - siła sprawcza naszych działań.

konduktor - kieruje naszym przeznaczeniem tak jak zawiadowca i ocenią, czy mamy potencjał (bilet) na nową drogę.

zatłoczony pociąg - trudności z integracją.

lokomotywa - świadoma myśl, dynamicznie rozpalona ideałem lub miłością, która nagina wszystkie okoliczności zewnętrzne, by zrealizować swoje motywacje (ogień).

lokomotywa, która nas ściga i za chwilę może zmiażdżyć - tak jak smok może być utożsamiana z ciemnymi siłami, regresywnymi. Może to nas także popchnąć do celu, kiedy przezwyciężymy lęki i zniechęcenie, a będzie to oznaczało pokonanie depresji i zdobycie nowych sił.

dworzec, na który przyjeżdżasz, jest prawie niewidoczny - to raczej stan wewnętrzny odbijający rezultaty twoich działań.

znaleźć się w wagonie wyższej klasy, niż upoważnia twój bilet - poczucie wyższości, igrasz z samym sobą, łudzisz się co do swojej wartości, zalet i uprawnień, ale poniesiesz nieprzyjemne konsekwencje.

znaleźć się w wagonie niższej klasy, niż upoważnia bilet - jeśli bilet daje ci prawo podróżowania wyższą klasą, a uświadamiasz sobie, że jesteś w niższej, to świadectwo pesymizmu i kompleksu niższości.

pociągi nędzne, zakurzone, niewygodne - zachęta, by dostrzec własną nędzę psychiczną, materialną, duchową, co jeszcze bardziej oddala od upragnionego ideału. Konieczność odświeżenia idei, oczyszczenia emocji.

piękne pociągi, bogate, luksusowe - zmuszają śniącego do zrozumienia ewolucji pozwalającej wyjść poza własne nadzieje.

wykolejenie - świadczy o nerwicy lub niemożności, która oddala od podstawowych celów.

widzieć długie sznury nieruchomych wagonów na różnych torach - można się domyślać ciemnej i konfliktowej strony życia wewnętrznego. Walka z zastojem na płaszczyźnie osobistej. Stawiasz sobie zbyt wiele pytań na temat możliwości ruszenia z miejsca i dalszego kierunku.

pociąg, który miażdży osobę, zwierzę lub roślinę - aby poruszać się w wyznaczonym kierunku, trzeba czasami zniszczyć to, co sprzeciwia się twojej woli, czyli inne pragnienie, inną miłość, inny sposób bycia.

bagaże, które zabierasz w drogę - są nieodzowne, konieczne, co zmusza do dokonania wyboru, przyjęcia pewnego dystansu w procesie społecznej adaptacji.

zapomnienie bagaży - równa się stwierdzeniu "nie potrafię skoordynować swoich wysiłków z powodu świadomych lub nieświadomych zaniedbań".

krępujące bagaże - to często nasze złudzenia, projekcje, obsesje, pragnienia wspierane przez pychę, bunty, nienawiści, urazy, bezużyteczni apetyty. Obciążamy się zbędnymi emocjami, które tylko męczą i oddalają odkrywanie nowych dróg.

nie mieć bagaży - mówi śniącemu, jak mało przewidujący okazuje się w dążeniu do celu.

porzucić swoje bagaże - odrzucić martwe wartości, zmartwienia, kłopoty, które nie mają już racji bytu. Wreszcie odrzucamy niepotrzebne i przestarzałe zmartwienia, bo bagaże to nasze zaangażowanie, opinie, uczucia, sentymenty, kłopoty poddane zmianom i cyklom życia.

Zobacz również: