Tajemnice snu logo

Sennik Prometeusz

Był kuzynem Zeusa, synem tytana Japeta. Oskarżono go o zdradzenie Zeusa, ponieważ wykradł ogień dla ludzi. Z tego powodu obdarzony został mianem dobroczyńcy ludzkości. Zeus postanowił się zemścić i kazał stworzyć Pandorę, aby sprowadzić nieszczęścia na ziemię, a Prometeusza za karę przykuł do gór Kaukazu. Orzeł codziennie wydziobywał mu wątrobę, która co noc odrastała.

Później Herakles uwolnił Prometeusza od tortur.

Prometeusz reprezentuje umysł zdolny do przyswajania racjonalnej wiedzy i karmienia się życiem intelektualnym, ale również niebezpieczeństwo posługiwania się tym umysłem w celach osobistych i egoistycznych dla zaspokojenia własnych pretensjonalnych ideałów.

Ponieważ wykorzystywanie mocy umysłu jedynie do postępu materialnego w celu osiągnięcia supremacji i władzy to okradanie bogów. Z tego właśnie głodu wiedzy zrodzonego z próżności wziął się kompleks Prometeusza, czysty intelektualizm, dusza wyjałowiona przez dumę. Ów kompleks Prometeusza to pragnienie osiągnięcia triumfu jedynie dzięki nauce, w celu dominacji, bez próby przezwyciężenia samego siebie w potrzebie czystej kreatywności.

Zobacz również: