Tajemnice snu logo

Sennik Uranos

Personifikacja nieba. Był pierwszym bogiem, twórcą świata niezróżnicowanego, chaotycznego.

Według Diodora z Sycylii miał być pierwszym królem Atlantów. Ze swą małżonką Gają spłodził liczne potomstwo. Ich dziećmi byli tytani, cyklopi, tytanidy i hekatonchejrowie (sturęcy). Legenda jest nieprecyzyjna, ale podkreśla płodność pierwszego boga zdetronizowanego przez syna Kronosa (Saturna). Syn zbuntował się i okaleczył ojca, a następnie pozbawił go władzy. Uranos symbolizuje wszelkie tworzenie, które postępuje bez przerwy, nie zna kresu ani granic.

Jest pierwszym tchnieniem życia, reprezentuje najwcześniejszą część życia, pracy lub stanu ewolucji, których żywiołem jest ekspansja, proliferacja. Przychodzi potem druga część, kiedy blokuje się owo wrzenie, interweniuje Kronos (Saturn), aby zakończyć je introspekcją, medytacją następującą po działaniu.

Trzecia część, która zmusza do stworzenia praw, nadania struktury nowemu startowi, tym razem wyważonemu, bez ekscesów. To uregulowana twórcza siła, zorganizowana, niestrudzona.

Stworzenie świata od początku aż do naszych dni reprezentuje wszystkie aspekty ludzkiego doświadczenia.

W astrologii reprezentuje je Uran, planeta, której dobre lub złe wpływy nie dają się przewidzieć.

Nigdy nie ostrzega, powoduje wypadki, zmiany nastrojów, wzloty i upadki zawodowe. Jest piorunem, nieustannie zdumiewa i zaskakuje, podobnie zresztą jak intuicja, inwencja.

Zobacz również: