Tajemnice snu logo

Sennik Wąż

Najbardziej wieloznaczny symbol, biorący źródło w mroku dziejów, jest niezróżnicowaną siłą, czasami pozytywną, czasami negatywną.

Jest wszystkim, co stanowi nieświadomy pierwiastek witalny.

Wąż jest hermafrodytą, odpowiadają mu dwie dusze, żeńska i męska. Szatan mówił do Ewy pod postacią węża, a ona zrozumiała zdolność myślenia, zdobyła świadomość własnych instynktów i własnego ciała, umiejętność wyboru między dobrem a złem.

Symbolika łączy się z piekłem, z głębią ziemi, z pierwotnymi wodami, ale także z niebiosami, firmamentem, powietrzem i z oczyszczonymi wodami.

Wąż przybiera trzy postacie:

sinusoidy - dusza wibruje niskimi instynktami ziemskich pragnień, nie znając innych ideałów niż zemsta, zazdrość, posiadanie.

spirali - dusza pojmuje pomoc boską, głowa węża patrzy w niebo, a człowiek stopniowo uwalnia się ze swych piekielnych więzów, czuje, że może się uwolnić od zazdrości, zemsty i zabijania. Pokój nastanie powoli dzięki zdolności kochania, uczuć, którym towarzyszy dystans, oderwanie.

w kształcie koła, połykający własny ogon - dusza żyje w absolutnej harmonii dzięki symbolicznemu ubóstwu, to znaczy dzięki pełnej sublimacji prymitywnych instynktów. Potrafi się kontrolować dzięki przezwyciężeniu samej siebie. Życie nie jest już cierpieniem, ale oświeceniem.

W religii katolickiej wąż symbolizuje kusiciela, demona.

W mitologii greckiej widzimy Atenę, racjonalny umysł Zeusa o niebiańskim pochodzeniu, używającą węża jako atrybutu, co miało oznaczać związek rozumu i energii instynktów.

pyton - potworny wąż - uosabia jasnowidzenie pochodzące od ciemnych sił. Apollin chciał wznieść świątynię dla boskiej wyroczni i musiał zabić formę komunikacji z niewidzialnym reprezentowaną przez Pytona. To wyjaśnia źródło, z którego wywodzą się dwa rodzaje jasnowidzenia, każdy karmiony przez przeciwstawny świat: światła lub ciemności, ponieważ wąż, który idzie naszym śladem, reprezentuje intuicję, która nas prowadzi.

kaduceusz - dwa węże oplecione wokół laski, emblemat medycyny - prowadzi do zrównoważenia intuicji dzięki siłom wstępującym i zstępującym. Chorobę powodują siły z dołu, a wyleczenie odbywa się dzięki zwycięstwu boskich energii.

kaduceusz Hermesa - wyraża ową czystość intencji podłączoną do intuicji energii kosmicznej, która dokładnie rozdziela wiedzę i towarzyszącą jej charyzmę. Aby rozpoznać czysty wyraz eteryczny węża, ważną wskazówką jest kolor i liczba.

iść za wężem - kierować się intuicją.

czerwony wąż - zapowiada gwałtowną i namiętną miłość.

zielony - reprezentuje naturalny instynkt, zdrową seksualność, wyjątkową witalność.

czarny i matowy - zapowiada zagrożenie płynące z twojego wnętrza, zbyt pesymistyczne podejście do miłości, przyczynę pecha w uczuciach.

czarny i błyszczący - zapowiada ponure chwile w miłości, ponieważ bycie kochanym nie bardzo nam odpowiada.

różowo - niebieski - oznacza czułość, wyrafinowanie uczuciowe.

brązowy - sygnalizuje serdeczną, zrównoważoną miłość.

czerwono - czarny - zapowiada okrucieństwo, przemoc okazaną przez ukochaną osobę.

czerwono - żółty - reprezentuje intuicyjną pasję, zrozumienie, miłość namiętną i szczęśliwą wspieraną boską pomocą.

żółto - czarny - wskazówka, żeby się strzec ukochanej osoby, jej hipokryzji, należy polegać na własnej intuicji.

widzieć wiele splątanych węży - nieuporządkowane życie seksualne.

jeśli kobieta śni o zielonym wężu i boi się go we śnie - ma urazy seksualne, boi się mężczyzny albo samego seksu, będzie musiała uświadomić sobie swoje seksualne stłumienie.

zostać ukąszonym przez węża - kobieta się zakocha.

zakochana kobieta widzi we śnie węża ukrytego pod piersią - będzie chora.

mężczyźnie śni się, że ukąsił go wąż - powalą go rywale.

mąż widzący we śnie węża na piersi żony - zostanie rogaczem.

wąż ze spiżu, którego obecność czujemy we śnie - zapowiada boską ochronę, przebaczenie popełnionych błędów i początek pomyślnego, nowego życia.

Zobacz również: