Tajemnice snu logo

Sennik Węzeł

Symbolizuje więź, siłę, energię związaną z drugą osobą.

Węzeł oznacza również blokadę, rozgraniczenie, nieprzekraczalną barierę.

Wszelkie życie zaczyna się ziemską więzią. Każda ewolucja życia to stałe i stopniowe oderwanie od więzów ludzkich i dóbr materialnych, aby związać się z życiem boskim i niebiańskim. Cały ten proces wyzwolenia doprowadzi do trwałego szczęścia po oderwaniu od przelotnych radości. Ideałem byłoby rozwiązanie węzła czy węzłów, aby mieć jasny ogląd komplikowanej sytuacji. Dojść tam, to jakby mieć nić Ariadny wyprowadzającą z labiryntu, jakby znaleźć złotą nić łączącą ducha ludzkiego z duchem boskim, komunikacja czy fuzja rozjaśniająca tajemnice.

Marynarze na Bałtyku wypływali z trzema supełkami na chusteczce; pierwszy rozwiązany supeł przynosił korzystny wiatr, drugi burzę, a trzeci spokojną pogodę.

Węzły nabierają też innego znaczenia: chronią przed złym okiem.

W Grecji i w Rzymie były ochronnymi talizmanami. Arabowie w celu ochrony wiązali węzeł na brodzie. Kiedy zrywa się burza, przesądni marynarze wiążą supeł na ubraniu. Związanie włosów i wypowiedzenie słowa "Allah" stanowi dla Arabów sposób odcięcia się od zła.

Węzeł traktuje się także jako związek niewidzialnych mocy zdolnych zawiązywać lub rozwiązywać, czyli otwierać drogę dobrym wpływom, a zamykać złym.

Zobacz również: